روانشناسی رنگ پرده و تاثیر آن بر روحیه

روانشناسی رنگ پرده و تاثیر آن بر روحیه

استفاده از روانشناسی رنگ می تواند بر روحیه و روان ما تاثیر می گزارد و این مسئله ثابت شده است. به همین دلیل رنگ بسیار نقش مهمی در طراحی دکوراسیون داخلی دارد.انتخاب رنگ و طراحی داخلی که استفاده می کنیم نقش بسزایی در وضعیت ذهنی ما و همچنین احساس مهمانان از قرار گرفتن در فضا دارد.

همه بخش های طراحی مانند رنگ های داخلی دیوارپوش و کاغذ دیواری و مخصوصا پرده های ساده و شیک نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.

پرده ها یک بخش چشمگیر در اتاق هستند و بستگی به پارچه و رنگی که از آن ساخته شده است دارد.رنگ و مدل پرده عامل مهمی در نوع دکوراسیون داخلی عالی و با فکر است و می تواند داستان رنگی که دلخواه شماست را برآورده کند. انتخاب مدل پرده شما می تواند تا حد زیادی بر روحیه و نحوه احساس شما در یک اتاق تاثیر بگذارد.

اگر شما به دنبال راهی برای تغییر حس و حال خود هستید (با خرید پرده مانند: پرده شید، پرده زبرا، پرده مدرن، پرده کرکره، پردهای جدید پذیرایی با توجه به رنگشناسی) با خواندن این مقاله در مورد روانشناسی رنگ ها و تاثیراتی که میتواند بگزارد مدل پرده خود را انتخاب کنید.

پرده های قرمز رنگ

بسته به طیف رنگی و شدت رنگ قرمز پرده های قرمز می تواند حس لوکس بودن را در محیط داشته باشد. از نظر علمی ثابت شده که رنگ های قرمز روشن مانند رنگ های استفاد شده در بسیاری از فست فودی ها می توانند اشتهای ما را افزایش دهند و به اصطلاح آب دهانمان را راه می اندازد. اضافه کردن پرده قرمز به مکان های مثل ناهار خوری یا نشیمن باعث می شود مکان زنده بماند و افراد را با ذهنی فعال نگه دارد.

اتاقی که برای خواب یا استراحت ذهن طراحی می شود به هیچ وجهه نباید از رنگ قرمز در پرده استفاده شود. رنگ قرمز به آدم حس هیجان میده بنابراین برای اتاقی که مناسب بازی طراحی شده است انتخاب خوبی می تواند باشد.

وقتی به پرده های قرمز فکر می کنیم ابتدا پرده های مخملی ضخیم قدیمی در ذهنمان  می آید. اما امروزه پردهای مدل جدید و انواع طرح و جنس وجود دارند که به هر سبک سلیقه ای پیدا می شود.

قرمز می تواند برای کسانی که میخواهند یک حس برجسته و جسورانه ای داشته باشند انتخاب خوبی باشد.

پرده های صورتی رنگ

شدت رنگ پرده های صورتی می تواند علاوه بر اتاق خواب، اتاق های ناهار خوری و سایر فصل های منزل مناسب باشند.

زمان انتخاب پرده های صورتی رنگ برای فضای خود باید خیلی توجه کنید مدل و رنگ اشتباه می تواند برعکس عمل کند و به جای اینکه حس آرامش بخشی داشته باشد اتاق نشیمن را بیشتر شبیه مهد کودک جلوه دهد.

صورتی از ترکیب رنگ قرمز و سفید است و به همین دلیل می تواند بعضی از خصوصیات فیزیولوژیکی شبیه قرمز را داشته باشد. اما با اضافه کردن سفید به رنگ قرمز، رنگی آرام و آرامش بخش تبدیل می شود. رنگ صورتی طیف گسترده ای دارد و هر طیف آن احساساتی را برمی انگیزد. مانند: حس رومانتیک، جوانی، بازیگوشی، آرام بخش و رویایی را القا می کند.

پرده های نارنجی رنگ

از لحاظ طیفی نارنجی رنگی تقریبا نزدیک به قرمز است و می تواند بعضی از خصوصیات روانشناختی آن را به اشتراک بگزارد. رنگ نارنجی مانند رنگ قرمز می تواند اشتها را تحریک کند و انتخاب عالی برای پرده آشپزخانه یا اتاق غذاخوری می باشد.

نارنجی باعث به وجود آمدن شادی و نشاط هم میشود و به خاطر خصوصیات تحریک کننده می تواند خلاقیت را افزایش دهد. نارنجی رنگ پویا و متحرک است.

پرده های نارنجی برای اتاقی که نورگیر خوبی ندارد انتخاب بسیار خوبی است و می تواند آن حس گرما را القا کند. این رنگ مناسب مکان های که برای استراحت و ریلکس کردن است مناسب نیست.

پرده های زرد رنگ

در گذشته رنگ زرد را به عنوان رنگ زندگی می شناختند و معتقد بودند که این رنگ حس خوشی، شادمانی و سبکی را می دهد.زرد رنگ فهم و ادراک است.

تقریبا بیشتر افراد این رنگ را دوست دارند، رنگی که حس شادی و یک روز گرم و آفتابی به افراد القا کند.

ویژگی های این رنگ

رنگی الهام بخش است.

برای پرده آشپزخانه بسیار رنگ مناسبی است.

زرد رنگ جدایی و سردی است.

زرد با چاکرای شبکه خورشیدی در ارتباط است که این چاکرا با هوش و ادراک ما ارتباط دارد.

رنگ زرد باعث تمرکز ذهن انسان می شود.

مکمل رنگ زرد رنگ بنفش است.

نورزرد طلایی برای ذهن و بدن سلامتی بخش است و برای افزایش قدرت ذهن بسیار نقش بسزایی دارد.

برای آرامش به اتاق خواب به خصوص اتاق های کودک پرده ههای زرد کم رنگ تر و زرد تر را انتخاب مناسبی می تواند باشد.

رنگ زرذ باعث می شود احساس اطمینان و امید داشته باشیم و به این علت پرده زرد برای هر اتاقی مناسب است.

پرده های سبز رنگ

رنگ سبز ترکیبی از آبی و زرد است. وضوح ذهنی و خوش بینی زرد و بینش ذهنی و عاطفی آبی را یک جا دارد. سبز رنگ طبیعت است و در اطرافمان به نوعی رنگ سبز را مشاهده می کنیم.

استفاده درست از طیف رنگی سبز می تواند آرامش را به فرد القا کند. پرده ای خاصی از سبز حس اعتماد، دلسوزی و مهربانی را ایجاد می کند.

سبز رنگ عاطفی و مثبت است. توانایی پرورشش خود و دیگران را می دهد. یک رنگ صلح طلب و بسیار احساساتی است.

با در نظر گرفتن تاثیرات رنگ سبز   بر روحیه انسان می تواند انتخاب خوبی برای پرده خانه باشد.

پرده های آبی رنگ

افرادی که به رنگ آبی علاقه مند هستند، عناصر آب و طبیعت را دوست دارند.به سرعت متوجه اشتباهات دیگران می شوند.

برای اتاق کار یا مطالعه خواص آبی بسیار ایده آل است: اما بهتر است از رنگ زرد به عنوان مکمل استفاده کرد، زیرا رنگ زرد ذهن را تحریک می کند و اثر مطلوبی دارد. برای اگثر اتاق خواب ها رنگ آبی تیره بسیار مناسب است، چون خوابی عمیق و راحت را به دنبال دارد، اما توجه داشته داشته باشید استفاده بیش از حد از این رنگ باعث افسردگی می شود.

همچنین برای اتاق عمل و زایمان هم از رنگ آبی و سبز استفاده می شود. این رنگ موجب قوت قلب و تسکین درد هاست.

نور آبی برای افرادی که فشار خون بالا دارند بسیار موثر است. افرادی که بی قرار و مضطرب هستند تاثیر مثبت دارند.آبی اثری خوب بر ضربان های قلب و جریان خون دارد و انواع سوختگی ها را درمان می کنند. با قرار دادن پرده ابی می توانید آرامش را به این افراد القا کنید.

این نور به خاطر داشتن طول موج کوتاه حتی گلودرد و سرماخوردگی را درمان می کند.

بعضی از رنگ ها مانند رنگ قرمز گرم هستند و جریان انرژی را افزایش می دهند، ولی رنگ ابی به دلیل سردی باعث کند شدن جریان انرژی می شود. رنگ آبی وسعت و بزرگی است.

پرده های بنفش رنگ

بنفش یک رنگ روحانی است که بیشترین سطح آگاهی و تفکر در زمینه های معنوی را دارا می باشد. این  رنگ در مصر و در دین مسیحیت به عنوان رنگ مقدس که نماد فضیلت و ایمان است در نظر گرفته می شود.

این رنگ نماد اصالت و شخصیت است. اکثر افرادی که بیش از حد از بنفش استفاده می کنند افرادی خودخواه با تفکرات درونی هستند.

آنها به چیزهای که دیگران می گویند اهمیت نمیدهند. این افراد ایده ها یا باورهای را که با نظر آنها متفاوت است به سختی قبول می کنند.

با این حال اگر عاشق بنفش هستید پرده های بنفش می توانند یک افزودنی عالی برای طراحی داخلی باشد. قرار دادن پرده های بنفش در یک اتاق می تواند بسیار چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر رنگ های دیگر موجود در فضا به درستی انتخاب نشده باشند.

اگر حس و حالتان در مورد منزلتان خوب نیست به شما توصیه می کنیم برای تنوع بخشیدن به منزلتان پردهای جدید تهیه کنید. به روانشناسی رنگ و تاثیر آن بر روحیه حتما توجه فرمایید.

برای راحتی و رفاه حال شما خرید اینترنتی پرده را قرار داده ایم. می توانید مدل پرده موردنظر خود را انتخاب کنید و خرید آنلاین پرده را اقدام نمایید. برای اطلاعات بیشتر با شماره تماس های که داخل سایت قرار دارد تماس حاصل فرمایید.