از مزایا و معایب پرده زبرا که در بیشتر خانه ها وجود دارد می توان به یک سری از موارد متداول و مهم پی برد که هر کدام از آنها تحولاتی در دکوراسیون ها وجود دارد. همینطور از مزایا و معایب پرده زبرا می توان هم از عیب و ایراد های آن در نحوه نصب پرده و از کارکرد و کاربرد ان را مشخص نمود.

به طور قاطعیت می توان گفت که پرده زبرا به نوع متداولی از پرده هایی گفته می شود که دارای دو لایه برابر بر روی هم دیگه بوده و به صورت دو برابر طراحی شده است. این خصوصیت خاص و مهم در پرده های زبرا سبب شده که کنترل و تنظیم حداکثر میزان نور به حالت یک سایه و روشن نیز صورت بگیرد. و از دیگر خصوصیت های مهم و متداول پرده زبرا در این است که این نوع از پرده ها به طور جداگانه و به تنهایی می تواند امکان های پرده های کرکره ای ، رولی ، شید و توری را داشته باشد.

همان طور که در مقاله های بالا گفته شد پرده زبرا می تواند سایه و روشن نور را برای شما نیز فراهم کند ، یعنی این نوع از پرده ها به گونه ایی هستند که با کمک دو پوسته ی توری و غیر توری و جنبش و عکس العمل آن بر روی هم شما می توانید مقیاس و اندازه نور وارد شده بر یک حیطه را به تعداد بیشتری از بعضی انواع پرده ها زا تنظیم و کنترل کنید.

و شما هم می توانید با کنار زدن و جمع کردن پرده فضای داخلی اتاق را به طور کامل روشن کرده و یا آن را با کمک حرکت زنجیر کم کنید و همین موضوع از مهم ترین و منحصر به فرد ترین خصوصیت های این نوع از پرده های زبرا هستند.

نکته های متداولی از مزایا و معایب پرده زبرا

در این قسمت با بخشی از معایب و مشکلات و همینطور مزیت ها می پردازیم که با تعریف آن می توان بسیاری از این معایب ها را به واسطه ی این مزیت ها بر طرف نمود. همانطور که مطالب قبل گفتم برده های زبرا از دو لایه ی مواازی تشکیل شده اند برای همین شما می توانید با بهره گیری از این لایه ها در نحوه نصب و حداکثر اندازه نور را در برخی از این پوسته ها مشخص نمود و به گونه ایی می توان به این نوع ضوابط در قسمت های پرده زبرا تجزیه و تحلیل کرد.

باز كردن و شستشوي پرده زبرا كار ساده اي نيست و به همین دلیل با پيچيده بودن اين كار ، هر كسي از عهده اين کار بر نمي آيد و مطلوب ترین كار تميز كردن اين پرده در جاي مناسب و منحصر به فرد خودش است تا به پرداخت پرده نيز صدمه كمتري وارد بشود در غير اينصورت بايد به متین پرده مراجعه كنيد

يكي ديگر از معضلات بهره گیری از پرده زبرا كه شايد در شکل و شمایل مهم نباشد اين هست كه براي كنار زدن پرده و ديدن محیط اطراف بيرون از پنجره بايد كل پرده را بالا برد و نمي توانيم با كنار زدن قسمتي از پرده بيرون را تماشا کرد.

معایب این نوع از پرده

با وجود اینکه تمامی خصوصیت های مثبتی که در رابطه با پرده های زبرا برایتان گوشزد کردیم این نوع از پرده ها معایبی نیز دارند که سبب می شود بعضی از افراد در انتخاب و خرید پرده زبرا دو دل بوده و یا آن را انتخاب نکنند.

همینطور یکی دیگر از این معایب ها به روش شست و شوی پرده زبرا بر گفته می شود. و قاعدتا روش تمیز کردن پرده زبرا جزئی از دغدغه های افرادی در هر قشری است که در خانه شان از این نوع پرده ها استفاده می کنند. برای آن که بتوانید پرده زبرا را به خوبی تمیز کنید باید تمامی قطعات آن را از یکدیگر جدا کنید. در این پروسه احتمال تفکیک و احتمال آسیب دیدن به هر کدام از قطعات موجود را دارد که اگر دقت لازم را به کار نبرید می توانید به طور قاطعیت پرده شما را از بین ببرد.

یکی دیگر از مشکلات و عیب های پرده زبرا آن است که در حداکثر از موارد گیر و یا اختلالاتی در زنجیر بالابر پرده دیده می شود که سبب ایجاد معضل در باز یا بسته کردن پرده انجام می شود. و در بسیاری از موارد به دلیل آن که وزن این نوع از پرده ها خیلی بالا است زنجیر به مرور زمان صدمه دیده و پاره می شود.

یکی از مهم ترین دلیل های خرابی پرده های زبرا به مشکلاتی در گیر بکس آن ربط داده می شود که به دلیل معدوم شدن و یا نبود وجود تناسب بین گیر بکس و وزن پرده در ساختار آن مشکلاتی ایجاد می شود.

انواع ساختار پرده های زبرا

به طور کلی می توان گفت که پرده های زبرا به طور قطعی دارای دو نوع ساختار دستی و موتوری هستند. در نمونه هایی که ساختار دستی دارند شما هم می توانید با کمک همان زنجیری که در مورد آن وصف شد نور محیط را کم و زیاد کرده و آن را بین 10 تا 50 درصد تغییر دهید. اما در نمونه هایی که دارای ساختار موتوری هستند مسئله اندکی متفاوت تر است.

در این نوع از پرده های زبرا با یک موتور الکتریکی ظریف و کوچکی رو به رو هستیم که دارای ریموت بوده و این قابلیت را برای شما فراهم می سازد که از فاصله دور نیز بتوانید پرده را بالا و پایین داده و نور آن را هر مقیاسی که می خواهید به صورت اتوماتیک تنظیم  و کنترل نمایید.