از مزیت پرده شید یکی از مهم ترین و منحصر به فرد ترین گزینه ها برای بهتر سازی و فضا سازی دکوراسیون داخلی منزل ها و مکان های تجاری و اداری است. کلمه شید در زبان انگلیسی به معنای سایه است؛ اما در واقع این نوع از مزیت پرده شید که در ابتدا به منظور تولید سایه بر روی پنجره ها به کار گرفته می شوند.

پرده شید ساده از یک لایه ی پارچه ایی که قوت یک محور می چرخد ایجاد شده است. برای کنترل و تنظیم نور ، می توان پرده را نیروی قطبی که در بالای آن نصب شده است را بالا یا پایین کشید.

این نوع پرده ها کاملا در چها چوب یک پنجره قرار می گیرند. پرده شید که در قدیم متداول بوده ، اغلب از یک پارچه تک رنگی ساده ساخته شده است. اما امروزه در این بخش جنس پرده در رنگ ها و طرح های متعددی تشکیل می شوند. بنابراین آراستگی گزینه های بی شماری در مقابل مشتری ها وجود دارد.

پرده های شید یا سایه از مواد های متعدد همانند پنبه ، کتان ، پلی استر ، خیزران ، سولیت و همینطور پارچه ایی از جنس پی وی سی و … و با فرانمایی های متفاوت تولید می شوند.

و در صورت کم بودن کلفتی پرده شید و فرانما تر بودن آن ، هنگامی است که پرده به سمت پایین است، نور تا حدی وارد می شود و بنابراین آراستگی در طول روز نمای بهتری ایجاد می کند که سبب زیبا تر شدن فضای داخلی می شود.

روی پرده های شید می توان صفحه دلخواه لوگوی شرکت ها ، منظره ، تصویر شخص و … را چاپ کرد که در صورت روشن بودن پرده ، تبدیل به یک قاب عکس با طروات می شود. روی پرده های سایه ساخته شده از خیزران نیز می توان تصویر را چاپ کرد.

ویژگی های مزیت پرده شید

–  در هر دو سمت از پرده های شید می توان یک تصویر چاپ کرد. از این رو پرده های دو رو را حداکثر برای اپن آشپزخانه و یا تزئین و ویترین مغازه استفاده می شود.
– پرده های شید یا سایه را می توان به دو صورت دستی نیز تنظیم و کنترل موتوری با پايش‌گر کنترل یا همان کنترل از راه دور ، بالا و پایین برد. اما در واقع پرده های سایه یا شید یکی از منحصر به فرد ترین گزینه ها برای خانه های هوشمند هستند.

– پرده شید را می توان به تنهایی و یا در تلفیق با در بعضی از پرده ها به کار برده می شود.

– نوع پشت فوم دار پرده های شید جلو گیری از نفوذ نور به داخل می شود.
– این نوع پرده ها بستگی به کلفتیشان ، جلوگیری از هدر انرژی می شوند.
– نصب کردن پرده های شید بسیار آسان و سریع است.
– و به سهولت می توان پرده های شید را تمیز کرد و یا شست شو کرد.
– بعضی از انواع پرده های ضد آب را در مکان های نمدار مانند سونا و استخر ، می توان استفاده کرد.
– پرده های سایه شید تقریبا در مقابل تابش نور آفتاب متدوام بوده و دوام و طول عمر بسیار بالایی را دارند.

در خانه های ایرانی قاعدتا برای حفظ اطراف پیرامون شخصی ، روی هر پنجره ایی دو پرده نصب می شود ، یک پرده آستری زیر پرده ایی و دیگری در پرده های اصلی با مدل و نقش و محبوب دلخواه.

با انتخاب پرده شید سایه روز و شب ، دیگر نیازی به پرده آستری یا همان زیر پرده ایی نیست. پرده های روز و شب در بازار امروزه به پرده زبرای دو مکانیزه یا همان پرده های زبرای دوبل نیز معرف شده اند.

نتیجه گیری

کاربرد پرده شید به صورت فعالیت گسترده ای بین تمام متداول شده است. از دلایل این جریان می توان به نصب ، بهره گیری و شست و شوی آسان آن ها اشاره کرد. این نوع پرده ها از نظر کارکردی شبیه به پرده زبرا و پرده دوبل است. به جرعت می توان گفت فرق این پرده ها در تنظیم و کنترل میزان نور ورودی به فضا می باشد.

در واقع حجم پارچه مصرف شده و جنس تعیین کننده آن فضای نور ورودی می باشد. پرده شید متناسب به پرده زبرا از پارچه کمتری برخوردار است و این ، که باعث کمتر شدن تعرفه آن می شود. هم چنین نسبت به پرده زبرا شید زیادی تولید می کند و هیچ وقت نوری را عبور نمی دهد مگر اینکه پرده به سمت بالا کشیده بشود و دید کامل از بیرون تولید شود.

همچنین بیان شد که پرده دوبل همان پرده سایه دار است با این تفاوت که روی آن یک پوسته یا لایه پرده توری مانند به شکل همان پرده شید قرار می گیرد. در این نوع از پرده ، هم احتمال سایه بودن کامل در فضا وجود دارد و هم می توان سایه زیرین را بالا کشید و احتمال رخنه نور را به صورت تنظیم و کنترل شده تری از لایه رویی فراهم شود.